خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / اخبار باغان / آغاز عملیات بتن ریزی بدنه سد باغان

آغاز عملیات بتن ریزی بدنه سد باغان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: با تکمیل سیستم انحراف آب و دایک جانبی سد باغان، عملیات بتن ریزی بدنه سد آغاز شد.

به گزارش باغان سبز به نقل از خبرگزاری سیما مرکز بوشهر؛ علی محمدی در بازدید از مراحل ساخت سد باغان بیان کرد: کل عملیات بتن‌ریزی ۲۰ ماه طول خواهد کشید و حجم کل این بتن‌ریزی ۲۵۰ هزار مترمکعب خواهد بود که تا پایان امسال، ۹۰ هزار مترمکعب از این عملیات انجام خواهد شد.

وی افزود: همزمان با این عملیات، فعالیت‌های مربوط به ابزار دقیق و هیدرومکانیکال نیز اجرا خواهد شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه سد باغان از نوع بتنی غلتکی (RCC) با ارتفاع ۵۸ و طول تاج ۳۱۰ متر است خاطرنشان کرد: سیستم انحراف آب این سد شامل فرازبند و گالری انحراف آب و همچنین دایک جانبی این سد به ارتفاع ۳۰ متر تکمیل شده است و پیشرفت فیزیکی این طرح ۳۰ درصد برآورد می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت این سد در توسعه منابع آب منطقه بیان کرد: با تکمیل سد باغان، علاوه بر کنترل سیلاب‌های مخرب و جلوگیری از خسارت زمین‌های پایین دست، آب پایداری در اختیار بخش‌های مختلف از جمله آشامیدنی، کشاورزی، صنعت و محیط زیست قرار خواهد گرفت.

محمدی همچنین به اجرای خط انتقال آب از سد باغان نیز اشاره کرد و گفت: این خط از نوع فولادی با ظرفیت انتقال ۸.۲ میلیون مترمکعب در سال است که آب را از محل سد تا روستای کوری حیاتی منتقل و آب آشامیدنی شهر‌های ریز و انارستان، روستا‌های اطراف و صنعت منطقه را تامین خواهد کرد.

وی ادامه داد: همچنین بخشی از آب سد به حقابه کشاورزی در پایین دست سد اختصاص می‌یابد و موجب بهبود شیوه‌های آبیاری می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای بوشهر افزود: این خط آب‌رسانی به طول ۲۷ کیلومتر دارای دو ایستگاه پمپاژ، یک مخزن ۵ هزار متر مکعبی و یک مخزن هزار مترمکعبی است و با پیشرفت فیزیکی ۴۴ درصد در حال اجراست.

وی تصریح کرد: سد باغان علاوه بر تامین آب مورد نیاز منطقه باعث کنترل سیلاب‌های مخرب و خسارت‌زا می‌شود. این سیلاب‌ها هر ساله علاوه بر تخریب زیرساخت‌های منطقه، بدون هیچ‌گونه استفاده‌ای به رودخانه‌مند و در نهایت به دریا تخلیه می‌شود.

محمدی یادآور شد: دشت‌های جم و ریز به عنوان دو دشت ممنوعه بحرانی شناخته می‌شوند و اقدامات سازه‌ای مثل ساخت سد باغان، مطالعات چند سد کوچک و اقدامات حفاظتی در قالب طرح احیا و تعادل بخشی در این دشت در حال انجام است.

محمدی گفت: با آبگیری و بهره‌برداری از این سد، بخشی از برداشت آب از منابع زیرزمینی این منطقه کاهش می‌یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *